Väggur sengustaviansk
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VÄGGPENDYL, urtavlan märkt Joh. Nyberg, Stockholm (Johan N, 1740-1801), sengustaviansk, omkring 1800, höjd ca 81 cm, pendel och nyckel finns
Urtavla med skador, smääre dekorskador, senare förgyllning
568763
2018-09-09