Fore-edge målning på Virginband

Klubbat för:

1 900 SEK

Utropspris

2 000 SEK

FORE-EDGE MÅLNING. Evangelisk-christelig psalmebog, til brug ved kirke- og huus-andagt. Kiøbenhavn (trykt paa det Kongel. Vaisenhusets Forlag, i det Brünnichste Bogtrykkerie) 1838.
Smal 8:o. (170x75 mm.). (5), 6-696 s.
Samtida välbevarat grönt marokängband med guldpressat dubbelt ramverk med blomsterdekor i hörnen och mittromb, smala inre denteller, inre doublurer, för- och eftersättsblad av vattrat siden, kantförgyllning, spricka i inre falsar, ngt blekt rikt guldorerad rygg med fyra upphöjda bind, helt guldsnitt. Snittet med sk. fore-edge målning (italienskt landskap).
Ett försättsblad av papper loss. Namn i guld på främre doubluren Henriette Funder, Thore Virgins namnteckning daterad 1947 på försättsbladet och hans exlibris.
Vackert band i sen empirestil.

Virgin 182.

Se text

568918

2018-09-18