Jan Håfström målning

Jan Håfström målning
Jan Håfström målning
Jan Håfström målning
Jan Håfström målning
Jan Håfström målning
Jan Håfström målning

Klubbat för:

8 400 SEK

Schätzwert

10 000 SEK

Beschreibung

JAN HÅFSTRÖM (född 1937): Untitled, signerad och daterad Jan Håfström 1984, i gul färg på baksidan. Trä-, laminat- och spånskivor, beige duk, svart och grå akrylfärg, svart tråd, 50,5x44,5x,5 cm, oregelbunden

UTSTÄLLD: (Möjligtvis), Borås, Gamla Färgeriet, Galerie du Nord, En installation/aktion av Alf Linder och Jan Håfström, 1984
Galerie Lars Bohman, Stockholm

LITTERATUR: S. T. Madoff, Modern melancholia. Thoughts on Jan Håfström´s art. Tankar om Jan Håfströms konst, 1986, färgplansch 45, liggande på ett golv i Håfströms studio i Frihamnen, Stockholm, fotograferad mellan maj 1984-oktober 1985 - boken medföljer

Håfströms konst från detta skede i hans konstnärskap karaktäriseras av tillstånd av förfall vilken ger hans objekt en påtaglig känsla av ålderdomlighet. Då tillblivelsens ögonblick nått sin fulländning blir nuet genast det förflutna. Kring varje objekt bildas en rymd, som vore de fragment ur ett tidigare historiskt skede, avlägsna, egendomliga, gamla, präglade av obrukbarhet, fastän de en gång i en annan vag tidsålder kunnat vara användbara (extrakterat ur Martin Sundberg: Tillvaratagna effekter - om Jan Håfströms konstnärskap och konstnärsroll, Makadam, Göteborg 2005).

Zustandsbeschreibung

569012

2018-09-24