Kolteckning daterad 1923 av Karl Nordström
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KARL NORDSTRÖM (1855-1923), "Den gamla eken Drottningholm", signerad KN och daterad 1923, kolteckning ca 47x62,5 cm
PROVENIENS: Inköpt av nuvarande ägares far på Svensk-Franska konstgalleriet i Stockholm 1923. Priset var då 350 kronor men efter ett lyckosamt prutande köptes den för 300 kronor.
Ej examinerad ur ram, gulnad
569153
2018-09-10