Kolteckning daterad 1923 av Karl Nordström

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

KARL NORDSTRÖM (1855-1923), "Den gamla eken Drottningholm", signerad KN och daterad 1923, kolteckning ca 47x62,5 cm

PROVENIENS: Inköpt av nuvarande ägares far på Svensk-Franska konstgalleriet i Stockholm 1923. Priset var då 350 kronor men efter ett lyckosamt prutande köptes den för 300 kronor.

Ej examinerad ur ram, gulnad

569153

2018-09-10