Kryddburkar ur serien "Pyro" från Gustavsberg
Klubbat för:
500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
WILHELM KÅGE (1889-1960), kryddburkar "Pyro grön", Gustavsberg, i produktion 1934-1955, bestående av: 5 stora kryddburkar, 5 små kryddburkar, saltkar och mjölkkar med trälock, högsta höjd 18 cm
Locket på en liten kryddburk med nagg, en stor kryddburk med spricka, fyra kryddburkar saknar lock, smärre krackelyr
569259
2018-09-11