Med en originalteckning av Wrangel
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ETSNINGAR AV WRANGEL. ÖSTERLING, ANDERS. Dikter. Stockholm (Albert Bonnier) 1924.
4:o. 18 etsningar (delvis helsides) Jurgen Wrangel (alla). Omslag (något brunfläckat).
Rikt dekorerat skinnband, övre guldsnitt, i övrigt oskuren. (Frosta bokbinderi AB Stockholm). Marmorerad pappkassett. Tryckt på holländskt Van Geldern-papper i 75 numrerade av konstnären signerade exemplar, detta nr 71.
Lätt nött band, något blekt rygg.
569427
2018-09-11