Petter Eneroth bonbonjär silver
Klubbat för:
10 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
PETTER ENEROTH, bonbonjär med lock, sengustaviansk, stämplad Petter Eneroth (verksam Stockholm 1771-1808), Stockholm 1795, oval på oval fot, toppigt lock krönt av pinjekotte och bladdekor, två svängda hänklar, dekor av pärlstav, på livet pålödda reliefmedaljonger med antikiserande motiv, genombruten fotplatta med tassar i form av claw and ball, höjd 22, längd 19,5 cm, vikt 522 g
ytslitage och mindre bucklor
569861
2018-09-26