Khanjar / Jambiya Vapen
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KHANJAR / JAMBIYA, turkisk eller kurdisk, fäste sannolikt i horn med beslag av mynt, tveeggad damaskerad(wootz) klinga, balja i låghaltigt silver, längd ca 35 cm
Slitage, smärre skador, ett mynt saknas
570114
2018-10-22