Romerska oljelampor

Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

OLJELAMPOR, romerska, 4 st, ca 0-400 e Kr, en avbildar en stjärna med en månskära under vilket syftar på kulten av mångudinnan Selene, denna lampa bär också tillverkarens märkning, en med djur (hjort?) en med stiliserad blomma, lergods, längd mellan ca 10-12 cm

Proveniens: Dessa oljelampor kommer från en stor, äldre samling av oljelampor

Jordfynd med tillhörande slitage

570183

2018-09-20