Romerska oljelampor
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OLJELAMPOR, romerska, 4 st, ca 0-400 e Kr, en avbildar en stjärna med en månskära under vilket syftar på kulten av mångudinnan Selene, denna lampa bär också tillverkarens märkning, en med djur (hjort?) en med stiliserad blomma, lergods, längd mellan ca 10-12 cm
Proveniens: Dessa oljelampor kommer från en stor, äldre samling av oljelampor
Jordfynd med tillhörande slitage
570183
2018-09-20