Romerska oljelampor

Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

2 500 SEK

OLJELAMPOR, romerska, ca 0-400 e Kr, två av lamporna avbildar Herakles fjärde storverk, infångandet av det erymantiska vildsvinet, den tredje lampan med spår av tillverkarens märkning, lergods, längd mellan ca 10-12 cm

Proveniens: Dessa oljelampor kommer från en stor, äldre samling av oljelampor

Avslaget handtag, jordfynd med tillhörande slitage

570191

2018-09-20