Romerska oljelampor

Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

OLJELAMPOR, 3 st, romerska, c 0-400 e Kr, en avbildar ett djur som äter vindruvor från träd, de andra ett vildsvin samt en stående gudom (möjligen apollon), den första med rester av tillverkarens märkning, lergods, längd mellan ca 10-12 cm

Proveniens: Dessa oljelampor kommer från en stor, äldre samling av oljelampor

Jordfynd med tillhörande slitage

570200

2018-09-20