Romerska oljelampor
Klubbat för:
5 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OLJELAMPOR, 3 st, romerska, c 0-400 e Kr, en avbildar ett djur som äter vindruvor från träd, de andra ett vildsvin samt en stående gudom (möjligen apollon), den första med rester av tillverkarens märkning, lergods, längd mellan ca 10-12 cm
Proveniens: Dessa oljelampor kommer från en stor, äldre samling av oljelampor
Jordfynd med tillhörande slitage
570200
2018-09-20