Romerska oljelampor

Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

OLJELAMPOR, 4 st, romerska, ca 0-400 e Kr, två stycken sannolikt cypriska med dekor av djur i språng samt fiskar?, en med dekor i form av Helios, den fjärde (fragment) avbildar berusade juvenila backanter, denna är enligt påskrift införskaffad i Kartago 1922, lergods, längd mellan ca 8,5-11,5 cm

Oljelampan med backanterna kommer ursprungligen från Wilhelm Kåges samlingar

Proveniens: Dessa oljelampor kommer från en stor, äldre samling av oljelampor

Fragment, ett mindre hål, jordfynd med tillhörande slitage

570228

2018-09-20