Romerska oljelampor

Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

2 500 SEK

OLJELAMPOR, 6 st, romerska, ca 0-400 e Kr, en avbildar en bägare/kantharos, en med stående figur, lergods, längd mellan ca 7-13 cm

Första lampan på andra raden är i början av 1900-talet hittad nära "Hirams grav" i Palestina och därefter i en engelsk samling, lampan i mitten på samma rad är köpt och i Nordafrika och inkommen till Sverige 1968.

Proveniens: Dessa oljelampor kommer från en stor, äldre samling av oljelampor

Pip avslag, lagningar, jordfynd med tillhörande slitage

570237

2018-09-20