Romerska oljelampor

Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

OLJELAMPOR, 5 st, romerska, ca 0-400 e Kr, en med dekor i form av djur i språng, en med Medusa, en med fleuron, lergods, längd mellan ca 9 cm

Proveniens: Dessa oljelampor kommer från en stor, äldre samling av oljelampor

En med avslagen botten, jordfynd med tillhörande slitage

570249

2018-09-20