Romerska oljelampor
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
3 500 SEK
OLJELAMPOR, 5 st, romerska, ca 0-400 e Kr, en med motiv i form av kämpande gladiator, en med Harpokrates (egyptisk/romersk), en med Serapis samt en med lejon i språng, längd mellan ca 8-12 cm
Proveniens: Dessa oljelampor kommer från en stor, äldre samling av oljelampor
En med avslaget handtag, en med del av pip borta, bruks och åldersrelaterat slitage
570283
2018-09-20