Romerska oljelampor
Klubbat för:
2 600 SEK
Arviointi
2 500 SEK
Kuvaus
OLJELAMPOR, 10 st, romerska, ca 0-400 e Kr, en med dekor i form av havsmonster och som bär tillverkarens märkning, en med vinrankor, lergods, längd mellan ca 7-10 cm
Proveniens: Dessa oljelampor kommer från en stor, äldre samling av oljelampor
Kuntoraportti
En med avslagen pip, en med avslaget handtag, en är lagad, jordfynd med tillhörande slitage
570321
Päivämäärä:
2018-09-20