Romerska oljelampor

Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor

Klubbat för:

2 600 SEK

Arviointi

2 500 SEK

Kuvaus

OLJELAMPOR, 10 st, romerska, ca 0-400 e Kr, en med dekor i form av havsmonster och som bär tillverkarens märkning, en med vinrankor, lergods, längd mellan ca 7-10 cm

Proveniens: Dessa oljelampor kommer från en stor, äldre samling av oljelampor

Kuntoraportti

En med avslagen pip, en med avslaget handtag, en är lagad, jordfynd med tillhörande slitage

570321

Päivämäärä:

2018-09-20