Hellenistiska oljelampor

Hellenistiska oljelampor
Hellenistiska oljelampor
Hellenistiska oljelampor
Hellenistiska oljelampor
Hellenistiska oljelampor
Hellenistiska oljelampor
Hellenistiska oljelampor
Hellenistiska oljelampor
Hellenistiska oljelampor
Hellenistiska oljelampor

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

OLJELAMPOR, 5 st, hellenistiska, ca 300-30 f Kr, dekor med lagerblad, fleuron m m, en med tillverkarens märkning, lergods, längd mellan ca 7-12 cm

Första lampan på andra raden är såld på Bonhams 2004 och kommer innan dess från Prof P M S Jones stora engelska samling

Proveniens: Dessa oljelampor kommer från en stor, äldre samling av oljelampor

Jordfynd med tillhörande slitage

570326

2018-09-20