Hellenistiska oljelampor

Hellenistiska oljelampor
Hellenistiska oljelampor
Hellenistiska oljelampor
Hellenistiska oljelampor
Hellenistiska oljelampor
Hellenistiska oljelampor
Hellenistiska oljelampor
Hellenistiska oljelampor
Hellenistiska oljelampor
Hellenistiska oljelampor

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

4 000 SEK

OLJELAMPOR, 13 st, hellenistiska, ca 300-30 f Kr, en med tillverkarens märkning, lergods, längd mellan ca 5,5-9,5 cm

Proveniens: Dessa oljelampor kommer från en stor, äldre samling av oljelampor

Avslag, lagning, jordfynd med tillhörande slitage

570329

2018-09-20