Hellenistiska oljelampor
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OLJELAMPOR, 13 st, hellenistiska, ca 300-30 f Kr, en med spår av svart glasyr, fem med tillverkarens märkning, lergods, längd mellan ca 6-9,5 cm
Fjärde lampan på tredje raden är såld på Bonhams 2004 och kommer ursprungligen från Prof P M S Jones stora engelska samling av oljelampor
Proveniens: Dessa oljelampor kommer från en stor, äldre samling av oljelampor
Avslag på bl a pip, jordfynd med tillhörande slitage
570335
2018-09-20