Oljelampor

Oljelampor
Oljelampor
Oljelampor
Oljelampor
Oljelampor
Oljelampor
Oljelampor
Oljelampor
Oljelampor
Oljelampor

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

OLJELAMPOR, 12 st, hellenistiska, romerska samt bysantinska, ca 300 f Kr-800 e Kr, en med dekor i form av palmett, tre stycken glaserade, längd mellan ca 7-10 cm

Proveniens: Dessa oljelampor kommer från en stor, äldre samling av oljelampor

Jordfynd med tillhörande slitage

570361

2018-09-20