Oljelampor
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OLJELAMPOR, 12 st, hellenistiska, romerska samt bysantinska, ca 300 f Kr-800 e Kr, en med dekor i form av palmett, tre stycken glaserade, längd mellan ca 7-10 cm
Proveniens: Dessa oljelampor kommer från en stor, äldre samling av oljelampor
Jordfynd med tillhörande slitage
570361
2018-09-20