Resebestick
Klubbat för:
5 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RESEBESTICK, 1700-tal, Orienten, blad med etsat årtal 1840 samt text INRI, skaften är tillverkade i skinn med inläggningar av pärlemor och mässing, knivens skaft med graverad text INRI samt samt initialerna PK, slida för både kniv och gaffel i skinn, längd ca 22 cm
Några bortfall av mässingsdetaljer på skaftet, rostangrepp, bruks och åldersrelaterat slitage
570367
2018-09-14