Islamska oljelampor

Islamska oljelampor
Islamska oljelampor
Islamska oljelampor
Islamska oljelampor
Islamska oljelampor
Islamska oljelampor
Islamska oljelampor
Islamska oljelampor
Islamska oljelampor
Islamska oljelampor
Islamska oljelampor
Islamska oljelampor
Islamska oljelampor
Islamska oljelampor
Islamska oljelampor
Islamska oljelampor
Islamska oljelampor
Islamska oljelampor

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

OLJELAMPOR, 5 st, islamskt kulturområde, ca 700-1200 e Kr, en i steatit, tre stycken i glaserat lergods samt en i bemålat lergods, längd mellan ca 9-16 cm

Proveniens: Dessa oljelampor kommer från en stor, äldre samling av oljelampor

Avslag, jordfynd med tillhörande slitage

570384

2018-09-20