Islamska oljelampor
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OLJELAMPOR, 5 st, islamskt kulturområde, ca 700-1200 e Kr, en i steatit, tre stycken i glaserat lergods samt en i bemålat lergods, längd mellan ca 9-16 cm
Proveniens: Dessa oljelampor kommer från en stor, äldre samling av oljelampor
Avslag, jordfynd med tillhörande slitage
570384
2018-09-20