Islamsk oljelampa

Islamsk oljelampa
Islamsk oljelampa
Islamsk oljelampa
Islamsk oljelampa
Islamsk oljelampa
Islamsk oljelampa
Islamsk oljelampa
Islamsk oljelampa
Islamsk oljelampa
Islamsk oljelampa

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

OLJELAMPA, islamskt kulturområde, ca 1000-1500 e Kr, vit marmor med geometrisk dekor, höjd ca 10 samt längd 12 cm

Proveniens: Dessa oljelampor kommer från en stor, äldre samling av oljelampor

Jordfynd med tillhörande slitage

570397

2018-09-20