Taburett gustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

5 200 SEK

Schätzwert

3 000 SEK

Beschreibung

TABURETT, gustavianskt stockholmsarbete, av Johan Erik Höglander (stolmakare i Stockholm 1777 - 1813), signerade IEH, samt Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskurna och förgylld, sitthöjd 41 cm

Zustandsbeschreibung

Slitage, ställvis förlust av förgyllning,

570613

2018-09-16