Skänkskåp Dalarna
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÄNKSKÅP, Dalarna, 1800-tal, sk Kronskåp, imitationsmåleri i brunt, dörrspeglar och krön med dekor av polykrom kurbits, daterad 1808, invändigt med hyllor och skedhylla, höjd ca 197, 90x51 cm, nyckel finns
Delvis senare bemålning, slitage, överskåpet med skadat lås/nyckel sitter i
570629
2018-09-16