Kaffekanna silver Hannover
Klubbat för:
3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GEORG JULIUS FRIEDRICH KNAUER, kaffekanna, silver, Hannover 1800-talets början, rund, bukig på rund fot, välvt lock, dekor av svängda åsar, hänkel och lockknopp av ebenholts, invändigt förgylld, höjd 16 cm, vikt 255 g
locket med buckla
på livet graverat vapen
570644
2018-09-23