6 delar stengods av svenska formgivare

Klubbat för:

800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

LILLEMOR MANNERHEIM, GETTHEN HOLM, ROLF PALM, GUNNAR NYLUND & SVEN WEJSFELT, Gefle, Rörstrand, Gustavsberg studio och egna ateljéer, 1950-/80-tal, 5 vaser och 1 burk med lock, stengods, 2 vaser av Mannerheim med ovanlig harpälsglasyr i beige toner, vas av Wejsfelt med gul glasyr, vas av Nylund med vit glasyr, de övriga med gråtonade glasyrer, samtliga signerade, höjd ca 7-19 cm

Nylundvas med smärre lagning upptill

570738

2018-09-14