Provinsiell skål från Ming dynastin

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SKÅL, 1500-/1600-tal, troligen provinsiell Ming, glaserat lergods med guldförstärkt spricka, höjd ca 7 cm, diameter ca 15 cm

Ytkrackeleringar, spricka förstärkt med guld

570741

2018-09-14