Hilma Persson Hjelm Modern keramik och konstglas
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HILMA PERSSON HJELM (1877-1953), egen verkstad i Arvika, vaser 10 st och skål av lergods, polykrom dekor och glasyr, signerade HP 8, 406, 911, 340, 509, 297, 199, 197, 790, 182, skålen utan nummer, höjd 4,5-13 cm
5 stycken med nagg
570795
2018-10-28