Egyptisk skarabé
Klubbat för:
6 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SKARABÈ, Egypten, 19 dynastin, ca 1250 f Kr, grönglaserad steatit, avbildar falkguden Horus, under 1930/40-tal infattad som hänge med sarg och lotusblomma i silver, längd ca 2 cm
Proveniens: Skarabén är hittad vid Amon Ra templet i Karnak 1930 och kom då till Abdul Galaal Awods samling, sedan till Maguid Sameda och1944 till M J Sede och har sedan dess befunnit sig i engelska samlingar, ett intyg från Maguid Sameda daterat 1 juni 1944 medföljer
Jordfynd med tillhörande slitage
570891
2018-09-15