Wilhelm Kåge vas Modern keramik och konstglas

Klubbat för:

35 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

WILHELM KÅGE (1889-1960), vas, "Farsta Grön", Gustavsberg studio 1952, cylinderformad med indragen hals, fem låga fötter, ristad och pressad dekor av kvadrater och rektanglar, glaserad i gröna och bruna toner, signerad G studiohand FARSTA KÅGE V, höjd ca 18 cm, originaletikett med priset 150 kr angivet

2 fötter med vardera obetydlig glasyrnagg (ca 0,5 mm)

571075

2018-10-28