kollekthåv 1600-tal

kollekthåv 1600-tal
kollekthåv 1600-tal
kollekthåv 1600-tal
kollekthåv 1600-tal
kollekthåv 1600-tal
kollekthåv 1600-tal
kollekthåv 1600-tal
kollekthåv 1600-tal
kollekthåv 1600-tal
kollekthåv 1600-tal
kollekthåv 1600-tal
kollekthåv 1600-tal
kollekthåv 1600-tal
kollekthåv 1600-tal

Klubbat för:

6 600 SEK

Utropspris

4 000 SEK

KOLLEKTTHÅV, röd sammet, silvertråd och paljetter med reliefbroderi föreställande tulpaner samt Sigrid Bielke av Åkerös vapen, längd ca 137 cm, diam ca 12 cm,
Proviniens Bengt Janssons samling

Sigrid Bielke (1620-79), gift i Stockholm 1643 med riksmarsken och generalfältherren Gustaf Carlsson Horn af Kanckas, greve Horn af Björneborg,
År 1672-74 lät S Bielke bygga Ervalla kyrka i Närke, möjligen tillverkades håven till invigningen av denna

åldersrelaterat slitage, senare svarvad trästav samt senare kantband på insidan av fodret på håv

571158

2018-09-21