Ampel 1800-tal
Klubbat för:
12 000 SEK
15 000 SEK
AMPEL, 1800-tal, empire, Sverige, 3-armad, hexafoil stomme i mässing behängd med prismor, buteljgrön kupa i glas med sparljus samt avslut i kotteknopp, diameter ca 44, höjd ca 76 cm
Övre glas med spricka, kompletterad, några prismor med nagg samt några saknas, övre ring med mindre hål, kupa med stjärnspricka
571182
2018-09-16