Romerska kärl
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KÄRL, romerska, ca 0-400 e Kr, brukskeramik, lergods, ställ i svartmålat järn medföljer, höjd (utan ställ) ca 12-20 cm
Proveniens: Kommer ursprungligen från Israel och tillhörde en svensk diplomat som var bosatt och verksam därstädes
Jordfynd med tillhörande slitage
571283
2018-09-16