Romerska kärl

Romerska kärl
Romerska kärl
Romerska kärl
Romerska kärl
Romerska kärl
Romerska kärl

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

KÄRL, romerska, ca 0-400 e Kr, brukskeramik, lergods, ställ i svartmålat järn medföljer, höjd (utan ställ) ca 12-20 cm

Proveniens: Kommer ursprungligen från Israel och tillhörde en svensk diplomat som var bosatt och verksam därstädes

Jordfynd med tillhörande slitage

571283

2018-09-16