Matservisdelar Vinranka av Arthur Percy Gefle
Klubbat för:
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ARTHUR PERCY (1886-1976), matservis 35 delar, "Röd Vinranka", Gefle porslinsfabrik, i produktion 1940-1957, flintgods, dekor av vinrankor i rödrosa, 5 flata tallrikar diameter 25 cm, 5 djupa tallrikar diameter 25 cm, 11 assietter diameter 15,5 cm, 6 assietter diameter 19 cm, 2 skålar, 4 uppläggningsfat, såssnipa, kanna,
1 flat tallrik med svag brättesspricka, 2 flata tallrikar med nagg, några delar med krackelyrer och enstaka missfärgning
571285
2018-09-16