Pehr Hörberg laverad pennteckning

Klubbat för:

14 500 SEK

Utropspris

5 000 SEK

PEHR HÖRBERG (1746-1816): Conspiration - Reuterholm avslöjar konspirationen mot Gustav III, monogramsignerad och daterad PH 1794, laverad pennteckning på papper, 30 x 20 cm.
Jämför oljemålning med samma tema i Nationalmuseums samlingar, NMGrh 2671

LITTERATUR: Gunnar Lindqvist & Maria Ullén: Pehr Hörberg - bonde och konstnär, Stockholm 1998, sidan 79f, jämför skiss av motivet i Östergötlands länsmuseum.

Gustaf Adolf Reuterholm beställde 1785 en målning av Hörberg med titeln "Conspiration". Målningen tillkom först 1794, då Reuterholm kommit över de brev som Gustaf Mauritz Armfeldt förvarade i Neapel. Genom dessa brev kunde Reuterholm avslöja den rysk-gustavianska konspirationen, för vilken han anklagat Armfeldt. Målningen återfinns i Nationalmuseums samlingar på Gripsholm, medan en skiss av motivet finns bevarad i Östergötlands länsmuseum. I bilden syns den triumferande Reuterholm, klädd i svenska dräkten med Serafimerordens kraschan. Reuterholm syns stående i en salong på Stockholms slott, omgiven av porträtt av svenska kungar och drottningar, med Armfeldts brev i handen.

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Något gulnad, smärre veck

571311

2018-10-23