Gustafsberg Athena servis
Klubbat för:
600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUSTAFSBERG, matservis, modell Athena,ca 60 delar, flintgods med kromtryckt nyrenässansbård, 1800/1900-tal, bestående av 10 mattallrikar Ø 25,5 cm, 9 bordstallrikar Ø 24,5 cm, 14 förrättstallrikar Ø 21,5 cm, 11 assietter Ø 17,5 cm, 17 djupa tallrikar Ø 25 cm, 3 olika uppläggningsfat, 1 såsskål samt 1 terrin med underfat men utan lock
Vissa nagg, krackeleringar samt missfärgningar förekommer, terrin med spricka och saknat lock
571804
2018-09-18