Gustafsberg gallerskålar flintgods
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUSTAFSBERG, gallerskålar, 1 par, flintgods, omkring 1830, tryckt dekor i blått med motiv av Tullgarn och Gripsholm, anemonbård, en med sockel, rakstämplade "Gustafsberg", diameter ca 25, höjd 15,5, sockelns höjd 10 cm
En skål med lagningar
571808
2018-09-18