Gustafsberg gallerskålar flintgods

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

GUSTAFSBERG, gallerskålar, 1 par, flintgods, omkring 1830, tryckt dekor i blått med motiv av Tullgarn och Gripsholm, anemonbård, en med sockel, rakstämplade "Gustafsberg", diameter ca 25, höjd 15,5, sockelns höjd 10 cm

En skål med lagningar

571808

2018-09-18