8 delar fiskservis från 1950-talet
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGGJO FLINT, Norge 1950-tal, 7 tallrikar och 1 uppläggningsfat, flintgods, handmålad och tryckt dekor av fiskar och sjögräs, stämpelmärkta, tallrikarnas diameter 25,5 cm, fatets längd och bredd 38x29,5 cm
Fatet med glasyrmistor, en tallrik med lagning i kanten, enstaka krackelyrer
572004
2018-09-19