8 delar fiskservis från 1950-talet

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

FIGGJO FLINT, Norge 1950-tal, 7 tallrikar och 1 uppläggningsfat, flintgods, handmålad och tryckt dekor av fiskar och sjögräs, stämpelmärkta, tallrikarnas diameter 25,5 cm, fatets längd och bredd 38x29,5 cm

Fatet med glasyrmistor, en tallrik med lagning i kanten, enstaka krackelyrer

572004

2018-09-19