Spelbord Louis XV
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SPELBORD, Louis XV, fanerat med valnöt, inläggningar av friser och fält, ena långsidan med låda, skivan med infällt shackbräde av carraramarmor med olika marmorinläggningar, höjd 67, 78 x 53 cm
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län
Smärre skador, mindre listbit saknas, ett senare beslag
572046
2018-09-20