Tekanna Yixing Kina
Klubbat för:
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TEKANNA, Yixing, Kina 1800-/1900-tal, bambuformat handtag och pip, applicerad dekor av blommor mm, märkt undertill, höjd 14 cm, längd 18 cm
Locket invändigt med smärre nagg, smärre slitage och färgrester
572235
2018-09-19