Agnes Cleve oljemålning Kvinnliga pionjärer

Klubbat för:

40 000 SEK

Utropspris

50 000 SEK

AGNES CLEVE (1876-1951): Blomsterstilleben, signerad och daterad A Cleve -16, olja på duk, ca 54,5x38,5 cm

Agnes Cleve räknas till de betydande svenska modernisterna under 1900-talet. Från att tidigare ha varit aningen bortglömd fick hon på 1980-talet en renässans då många av våra kvinnliga konstnärer uppmärksammades. Cleve verkade i en brytningstid med många förändringar i samhället och en ny modern tid som växte fram. I Cleves konst skildras bland annat miljöerna hon ser på de många resor hon gör i Europa men även Amerika och Nordafrika.

Genom sina konststudier från Högre Konstindustriskolan, Valand och Academie de la Palette i Paris och med ett brett nätverk av internationella vänner och konstnärskollegor blev hon en viktig aktör på den svenska och europeiska konstscenen.

Agnes Cleves 10-talsmåleri tillhör det mest avantgardistiska som skapades i Sverige under denna period. Hon var väl insatt i samtidens konstnärliga utveckling och kontakten med internationella konstnärskollegor var betydelsefull. Kandinsky och Gabriele Münter tillhörde vänskapskretsen, de hyrde även paret Agnes Cleve och John Jon-Ands ateljé på S:t Eriksgatan i Stockholm 1916. Som en av få kvinnliga konstnärer lyckade Cleve, tack vare sin starka vilja och självständighet, att utvecklas till en av de som haft störst betydelse för den moderna konstens intåg i Sverige.

Agnes Cleve reste mellan Berlin, Paris och New York som då var centrala mötesplatser för det konstnärliga avantgardet. Hon cirkulerade i den moderna konstens innersta kretsar och anammade banbrytande konstnärliga uttryck. Genom åren målade Cleve landskap, porträtt, fabriksmiljöer och utsikterna från ateljéerna i Stockholm, Göteborg och Bohuslän. Hennes dynamiska måleri har benämnts "kubistisk expressionism" byggt på kubism, expressionism och återkommande futuristiska inslag.

Delvis med krackelyrer

572392

2018-09-30