Servis Ostindia Rörstrand
Klubbat för:
4 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
RÖRSTRAND, "Ostindia", servis, 50 dlr, bestående av: 7 mattallrikar, 5 djupa tallrikar(diam. ca 21 cm), 3 djupa tallrikar(diam. ca 24), 15 förrättstallrikar, 4 uppläggningsskålar(ca 18-26), 3 serveringsfat(ca 23,5-35), serveringsfat(diam. ca 33), såsnipa, 4 äggkoppar, mjökkanna, gräddkanna, 3 kaffekoppar med fat, tekanna, kaffekanna, medföljer diverse delar med varierande slitage/skador
Historik: Formgiven 1932 av Emmy Almström, inspirerad av en porslinsskärva bärgad från ostindiefararen Götheborg som förliste 1745
Slitage/repor, enstaka med krackeleringar, några saknas brun kantrand, enstaka ej noterat nagg kan förekomma
572431
2018-09-20