Servis Ostindia Rörstrand

Servis Ostindia Rörstrand
Servis Ostindia Rörstrand
Servis Ostindia Rörstrand
Servis Ostindia Rörstrand
Servis Ostindia Rörstrand
Servis Ostindia Rörstrand
Servis Ostindia Rörstrand
Servis Ostindia Rörstrand
Servis Ostindia Rörstrand
Servis Ostindia Rörstrand

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

2 500 SEK

RÖRSTRAND, "Ostindia", servis, 50 dlr, bestående av: 7 mattallrikar, 5 djupa tallrikar(diam. ca 21 cm), 3 djupa tallrikar(diam. ca 24), 15 förrättstallrikar, 4 uppläggningsskålar(ca 18-26), 3 serveringsfat(ca 23,5-35), serveringsfat(diam. ca 33), såsnipa, 4 äggkoppar, mjökkanna, gräddkanna, 3 kaffekoppar med fat, tekanna, kaffekanna, medföljer diverse delar med varierande slitage/skador

Historik: Formgiven 1932 av Emmy Almström, inspirerad av en porslinsskärva bärgad från ostindiefararen Götheborg som förliste 1745

Slitage/repor, enstaka med krackeleringar, några saknas brun kantrand, enstaka ej noterat nagg kan förekomma

572431

2018-09-20