Rörkelsehållare i form av en dräke

Klubbat för:

300 SEK

Arviointi

1 200 SEK

Kuvaus

RÖKELSEHÅLLARE, porslin, Kina, 1900-talets början, i form av en drake, med blanc de chine glasyr, höjd ca 13 cm

PROVENIENS: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

Kuntoraportti

En av drakens horn med ett mindre nagg, ytsmuts, bruksslitage

572508

Päivämäärä:

2018-09-20