Hans Runesson, Damen med handväskan

Klubbat för:

28 000 SEK

Utropspris

35 000 SEK

HANS RUNESSON
född 1947
Damen med handväskan, Växjö 1985
Signerad och numrerad på baksidan Hans Runesson. Gelatinsilverfotografi, 58 x 80 cm.
Edition 9/12 + 3AP + 3PP.

Årets bild 1985
Århundradets Bild 1994
Publicerad i ett stort antal av västvärldens tidningar bl.a. på ett uppslag I LIFE

"Ett av Sveriges absolut mest omtalade fotografier" så skriver DN i samband med sitt 150-årsjubileum, där bilden publiceras på ett uppslag som en av 150 kulturhändelser, Förra århundradets bild: "I Hans Runessons klassiska bild protesterar polskfödda Danula Danielsson handfast mot nazismens framfart på Växjös gator. Samma nazism som dödade hennes familj under andra världskriget. En bråkdel av en sekund där komposition och innehåll i skön förening bär ögonblicket i framtiden. Dåtid förevigat i nutid"

572611

2018-09-24