Tumlare 17/1800-tal

Tumlare 17/1800-tal
Tumlare 17/1800-tal
Tumlare 17/1800-tal
Tumlare 17/1800-tal
Tumlare 17/1800-tal
Tumlare 17/1800-tal
Tumlare 17/1800-tal
Tumlare 17/1800-tal
Tumlare 17/1800-tal
Tumlare 17/1800-tal

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

TUMLARE, 3 st, silver, stämplade Anders Ulfsberg (Nyköping 1762-1805), Gustaf Henrik Sidwall (Norrköping 1789-1824) samt Olof Hagrelius (Mariefred 1804-1846/47), graverade kantbårder, två med äldre ägarinitialer, diameter 5,8-6,5, höjd 3-3,5 cm, total vikt ca 45 g

Två tumlare något buckliga

572665

2018-09-22