Terrin med fat från Copeland, England

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

1 500 SEK

TERRIN MED FAT, Copeland, 1800-talets andra hälft, flintgods, med tryckt dekor av landskap och människor i mullbärsbrunt, delvis förgylld, stämpelmärkt, terrinens höjd ca 28 cm, total längd ca 33 cm, fatets totala längd 38 cm

Fatet med nagg på undersidan och terrinens lock invändigt med nagg, bruksslitage

572706

2018-09-20